Konferencja Episkopatu Polski
Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący KEP
Abp Marek Jędraszewski
Metropolita Krakowski
Zastępca Przewodniczącego KEP
Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP
UCZESTNICZĘ WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA – PROGRAM DUSZPASTERSKI NA ROK 2023/2024
Program duszpasterski na rok 2023/2024 będzie podejmował temat synodalności, kwestii czynienia naszego Kościoła bardziej wspólnotowym – powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.
Bp Czaja wyjaśnił, że „Program duszpasterski na rok 2023/2024 będzie podejmował temat synodalności, kwestii czynienia naszego Kościoła bardziej wspólnotowym. Będzie on poruszał kilka ważnych zagadnień, m.in. krzewienie duchowości komunii, kwestie budzenia świadomości tego, że wszyscy ludzie ochrzczeni są Kościołem i jednocześnie ustalenia ważnego statusu, że jesteśmy równi, choć różnorako obdarowani w Kościele” – wytłumaczył bp Czaja.
Wśród najistotniejszych tematów Programu Duszpasterskiego na rok 2023/2024 kluczowe będą kwestie rozwijania poczucia współodpowiedzialności za Kościół i zaangażowanie wiernych. „Trzeba, abyśmy jako pasterze zmienili podejście i chętniej oferowali konkretne formy udziału we wspólnocie Kościoła naszym wiernym świeckim, a z drugiej strony, bardzo ważne jest, żeby wierni chcieli wziąć w tym udział. Przy tym ważna jest praktyka spotykania się, słuchania, wymiany myśli, budowania relacji, czyli podstawowa sprawa w budowaniu Kościoła bardziej synodalnego, wspólnotowego” – powiedział przewodniczący Komisji Duszpasterstwa.
Bp Czaja podkreślił również, że kwestie budowania Kościoła wspólnotowego to bardzo szeroki temat, którego nie da się wyczerpać w jednym programie duszpasterskim, dlatego posłuży on jako inspiracja na kolejne lata. Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa zaakcentował przy tym wartość wspólnego rozeznawania, które u podstaw ma wsłuchiwanie się w Słowo Boże, dzielenie się tym Słowem i swoim doświadczeniem Kościoła. „Człowiek tak naprawdę wtedy czerpie radość z bycia w Kościele i czuje się odpowiedzialny za Kościół, kiedy zakosztuje, doświadczy wspólnoty i kiedy pozwalamy mu zaangażować się, wziąć udział w wydarzeniach, które dzieją się w Kościele. Dopóki tego nie doświadczy, to siłą rzeczy zawsze będzie najwyżej członkiem Kościoła, ale nie tym, który w tym Kościele uczestniczy i żyje” – dodał bp Czaja.
BP KEP
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
O MODLITWĘ W INTENCJI OCHRONY ŻYCIA OSÓB NIENARODZONYCH
Życie jest darem Bożym i jako takie jest niezbywalnym prawem każdego człowieka, dlatego trzeba je chronić i wspierać na każdym etapie jego rozwoju. Szacunek wobec życia, które należy do najważniejszych wartości, jest jedną z podstawowych powinności każdego człowieka.
Miliony osób na całym świecie podejmują nieustannie starania, aby chronić ludzkie życie, zwłaszcza to najbardziej bezbronne, poczęte i jeszcze nienarodzone oraz ukazywać wszystkim jego piękno i wartość. Również w naszej ojczyźnie podejmowane są liczne inicjatywy w jego obronie, jak choćby zaplanowany na najbliższą niedzielę Narodowy Marsz Życia. Będzie on manifestacją szacunku wobec życia poczętego, przyjęcia tego życia w miłości oraz wyrazem uznania wobec trudu rodzicielstwa, zapewniającego dzieciom możliwość wzrostu i rozwoju.
W nawiązaniu do opublikowanego wczoraj Stanowiska ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej i w związku z toczącą się debatą nad polskim ustawodawstwem, ograniczającym prawo do życia dzieciom nienarodzonym, zachęcam gorąco, aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji.
Ufam, że starania milionów ludzi dobrej woli zaowocują jeszcze większą ochroną życia osób nienarodzonych.
✠ Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Gdańsk, 12 kwietnia 2024 roku
Szczegóły