OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
3. niedziela w ciągu roku
23.03.2025 r.
-
Kalendarz liturgiczny nadchodzącego tygodnia:
wt – uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia. Modlić się będziemy za dzieci poczęte a zagrożone w swoim istnieniu. Zbiórka ofiar na Fundusz Obrony Życia, prowadzony przez Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. -
We środę 26 marca w kościele św. Anny o godz. 18.30 Msza św. w intencji miasta Brzeziny.
-
W najbliższą niedzielę 30 marca rozpoczniemy Rekolekcje Wielkopostne, które trwać będą do środy 2 kwietnia włącznie.
-
Także w najbliższą niedzielę, o godz. 16.00 wyruszy z naszej świątyni tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami Brzezin, która zakończy się przy kościele Ojców Franciszkanów.
-
Bóg zapłać za dotychczas złożone ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
-
Zachęcamy do lektury czasopism katolickich dostępnych w naszej świątyni.
Do refleksji na Rok duszpasterski 2024/25 (23.03.2025 r. – 29.03.2025 r.):
WRAŻLIWOŚĆ NA DRUGIEGO – DZIELENIE SIĘ DOBRAMI MATERIALNYMI
„Wszyscy wierzący mieli jedno serce i jedną duszę. Nikt z nich nie uważał za swoje tego, co posiadał, ale wszystko było wspólne. […] Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, gdyż właściciele ziemi i domów sprzedawali je, a uzyskane pieniądze przynosili i składali przed apostołami. I rozdzielano je każdemu według potrzeb.” Dzieje Apostolskie 4, 32-35
Pierwsi chrześcijanie bardzo poważnie traktowali słowa Pana Jezusa przekazywane im przez apostołów. Jednym z obszarów, na który uczniowie Chrystusa zwracali szczególną uwagę, była pomoc innym, wrażliwość na drugiego człowieka, szczególnie potrzebującego pomocy. Nauczanie Pana Jezusa było dla pierwszych chrześcijan zachętą do dzielenia się dobrami, które posiadali.
Z przekazów historycznych wiemy, że wyznawcy Jezusa pomagali najbiedniejszym, nie tylko tym, którzy należeli do wspólnoty Kościoła. Ojcowie Kościoła wśród form pomocy wymienili między innymi
– jałmużnę przekazywaną indywidualnie potrzebującym, jak i wspólnocie Kościoła;
– wspieranie nauczycieli i pełniących urzędy;
– wspieranie wdów i sierot;
– pomoc chorym, słabym, ubogim i niezdolnym do pracy;
– opiekę nad więźniami i skazańcami;
– pochówek ubogich i innych zmarłych;
– troskę o niewolników;
– pomoc w losowych nieszczęściach;
– troskę o przybyszów i inne gminy.
Także i dzisiaj powinniśmy pamiętać, że bycie chrześcijaninem zakłada bycie dla Boga poprzez praktyki religijne) i dla drugiego człowieka (poprzez wrażliwość na jego potrzeby i zaradzanie problemom).
***
* Rozeznaj potrzeby osoby z Twojego otoczenia. Spróbuj jej pomóc.
MODLITWA O POKÓJ św. JANA PAWŁA II
Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy.
Spraw, niech ustanie wojna (na Ukrainie, Syrii, Ziemi Świętej i innych miejscach na świecie), która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.
Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne. Amen.