Parafia jest jedną z niewielu w Polsce posiadających relikwię z drzazgą z Krzyża świętego, umieszczoną w zabytkowym relikwiarzu, w krzyżyku z kryształu górskiego.
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Wybudowany pod koniec XIII w., prawdopodobnie przez bożogrobców. Odnawiany kilkakrotnie stracił swój pierwotny surowy gotyk. Podczas przeprowadzonych w 2011r. prac odwilgoceniowych fundamentów kościoła, zostały odkryte ślady osadnictwa średniowiecznego na tym terenie, datowanego na wiek XII. Ponadto podczas prac archeologicznych pozyskano szereg fragmentów naczyń ceramicznych z jeszcze wcześniejszych etapów, sięgających co najmniej epoki brązu.
W 1515 r. od strony płd. dobudowana została kaplica MB Różańcowej.
W 1619 r. od strony płn. dobudowana została kaplica Świętego Krzyża (Miedzianków lub inaczej Grobu Bożego).
Około 1840 r. nieodnawiany kościół bliski był ruiny i jakiś czas nawet był zamknięty.
Po przebudowie poświęcony 30 X 1853 r. Jest to kościół orientowany, murowany, jednonawowy z węższym i niższym prezbiterium.
Przy prezbiterium i nawie od płn. strony piętrowa zakrystia, przy niej od wschodu mała i niska kruchta.
Kościół parafialny pw. Podwyższenia Świętego Krzyża to jeden z najcenniejszych gotyckich zabytków województwa. Był wielokrotnie przebudowywany i restaurowany.
Dziś łączy w sobie elementy stylowe gotyku, renesansu i baroku.
Z kościołem brzezińskim wiąże się postać jednego z największych pisarzy politycznych XVI w. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, który był niegdyś proboszczem w Brzezinach. Tu właśnie napisał swe słynne rozprawy łacińskie „Lascius, sive de poena homicidii (Łaski, czyli o karze za mężobójstwo)”.
Kościół to wysokiej klasy zabytek ze względu na elementy architektury tj. renesansowa kaplica ufundowana w 1534 r. przez Stanisława Lasockiego. Kopuła z latarnią wzorowana jest na bazylice św. Piotra w Rzymie. W kaplicy Miedzianków, gdzie prace mają być prowadzone m.in. przy ścianach, odnaleźć można cenne rzeźby nagrobkowe. Są one dziełem słynnego rzeźbiarza, autora wystroju Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu Giovanniego Ciniego ze Sieny. W przeciwległej ścianie kaplicy znajduje się renesansowa rzeźba nagrobkowa, dzieło Jana Michałowicza z Urzędowa.
Cennym zabytkiem jest sepulkralna krypta z grobowcami członków rodziny Lasockich.
W 2010 r. parafia przystąpiła do prac badawczych i konserwatorskich mających
na względzie zachowanie substancji zabytkowej w dobrym stanie. Zagrażająca kościołowi wilgoć w fundamentach kościoła i kaplicy została powstrzymana poprzez prace odwilgoceniowe fundamentów od strony południowej i części strony północnej oraz prace konserwatorskie w kryptach. Podczas prowadzenia tych robót zostało odkryte refugium /tunel/ łączący nieistniejący dziś „zamek” Lasockich z kościołem farnym.
Prace te, są w dużym stopniu finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wkładzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Urzędu Miasta Brzeziny. Do odwilgocenia pozostała jeszcze druga część strony północnej kościoła, kaplica Grobu Bożego i strony: zachodnia i wschodnia oraz udostępnienie turystom atrakcji, jaką byłoby przeprowadzenie konserwacji wspomnianego tunelu. Nie udało się tych prac przeprowadzić na jubileusze: 650-cio lecia potwierdzenia praw miejskich dla Brzezin przez króla Kazimierza III Wielkiego, 875-cio lecia erygowania parafii i 295-cio lecia budowy kościoła Św. Anny, jakie obchodziliśmy w 2014 r.
PLEBANIA:
murowana, kryta blachą, z drewnianą werandą; zbudowana ok. 1890 r., gruntownie wyremontowana w latach 1984-1985; 2000-2012, kanalizacja, centralne ogrzewanie.